Twierdza Modlin

by Monika
Twierdza Modlin

Twierdza Modlin 40 min autem z Warszawy [współpraca reklamowa]. Parking bezpłatny pod Centrum Edukacji Historycznej w Prochowni (Google Maps).

Po tę wycieczkę sięgamy z tym większą motywacją, że na zamieszczonej w Instagramie ankiecie większość z Was zadeklarowała, że w Twierdzy nie była. Na ten wynik zareagowałam trochę jak Średnia na moje stwierdzenie, że nie mam pojęcia, kim jest Vito Bambino. Czyli z niedowierzaniem – eufemistycznie rzecz ujmując.

Byliśmy tu już wcześniej i spacerowaliśmy wtedy po ogólnodostępnych częściach Twierdzy, główne wałach. Tym razem skorzystaliśmy z oprowadzania po tych miejscach, w które bez przewodnika albo biletu się nie dostaniemy. I jest to doświadczenie na zupełnie innym poziomie. Możecie wybrać trzygodzinne zwiedzanie piesze lub godzinną objazdówkę przeszklonym busikiem. W ofercie Twierdzy jest tez zwiedzanie z dziećmi, nocą i organizacja imprez.

Zwiedzanie Twierdzy

Duże wrażenie zrobił na nas wewnętrzny dziedziniec koszar – najdłuższego budynku w Europie. Stoi tu neogotycka wieża ciśnień, szalety z czasów carskich, przypominające raczej eleganckie letnie pawilony. Jest też zaimprowizowany cmentarz (uwaga na wystające białe przedramię) i parking zabytkowych samochodów. Badaliśmy też wnętrza, co nieco podniosło nam adrenalinę – najpierw gigantyczna stołówka z farbą łuszczącą się całymi płatami, a potem carskie więzienie. Mało widziałam miejsc równie nieprzyjemnych, jak tutejsze podziemne cele.

Twierdza Modlin była budowana przez Francuzów za Napoleona, Rosjan i Polaków po odzyskaniu niepodległości. Największa część zabudowy pochodzi z czasów carskich. Wraz ze zmianami w sztuce wojennej, tworzono coraz bardziej oddalone zewnętrzne pierścienie umocnień i fortów. Ostatni raz broniono ją we wrześniu1939 r., poddała się dzień po kapitulacji Warszawy. Aktualnie właścicielem Twierdzy jest poznański deweloper. Docelowe plany zagospodarowania terenu się zmieniają, a w międzyczasie zarządca powoli zabezpiecza i poddaje renowacji kolejne cenne elementy kompleksu. Niezwykły spichlerz po drugiej stronie rzeki to własność innej firmy, która jednak praktycznie o niego nie dba, nie mówiąc o rewitalizacji.

Klimat jest mocno urbexowy, ale obecność przewodnika daje poczucie bezpieczeństwa.

Osobno można też wejść do Prochowni – Centrum Edukacji Historycznej z nową ekspozycją muzealną i do Wieży Czerwonej. Poza widokiem na połączenie Wisły i Narwi czy piękny budynek spichlerza znajdziecie tu wystawę klocków Cobi. I zanim się zaśmiejecie – wykonane z klocków ogromne makiety pól bitewnych to jest sztos.

Twierdza Modlin – informacje praktyczne

Szczegóły wszystkich tych atrakcji znajdziecie na stronie www.twierdzamodlin.com. Zwiedzanie piesze zajmuje prawie 3h, elektrycznym busem niecałą godzinę.

Warto wiedzieć, że zyski ze zwiedzania przeznaczane są na dalsze renowacje. Można z psem, ale trzeba pamiętać o dużej liczbie schodów i innych zwiedzających. Z wózkiem raczej nie da rady. Dojazd także autobusem do Lotniska Modlin lub pociągiem do stacji Modlin.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję