Pruszków – spacer po mieście. 20 minut autem z centrum Warszawy (Google Maps).
Jako osoba nieurodzona w Warszawie z Pruszkowem miałam jednoznaczne skojarzenia, które były – teraz to wiem – mocno niesprawiedliwe. Jednak szykując się do wyjazdu, raźniej czułam się, mając przy sobie Najstarszą. Z kim, jak z kim, ale z protekcjonalnie nastawioną do świata nastolatką mało kto odważy się zadrzeć. Oczywiście na miejscu okazało się, że jedyne, czego powinnam się naprawdę obawiać, to to że zestarzejemy się na placu zabaw w Parku Sokoła albo Średnia wleci do któregoś z parkowych stawów.
Jedna z pierwszych wzmianek o Pruszkowie pochodzi z początków XV wieku. Pruszków przez długi czas był jednym z największych ośrodków przemysłowych Mazowsza, do czego przyczyniło sie powstanie kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. I w tej tematyce rozpoczęliśmy spacer – od ponadstuletniego neogotyckiego gmachu dyrekcji Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Ten dekoracyjny, a jednak w dziwny sposób surowy budynek przypominał mi Hogwart z ostatnich, mrocznych części Harrego Pottera. Zresztą to miejsce ma w swojej historii czarną kartę – po Powstaniu Warszawskim hitlerowcy zorganizowali na terenie kompleksu obóz przejściowy dla ludności polskiej. Niedaleko powstało muzeum poświęcone temu miejscu Muzeum Dulag.
Reszta wycieczki była już pogodniejsza – okazało się bowiem, że Pruszków to całkiem przyjemne miasto z kilkoma pięknymi miejscówkami. Sporą część centrum zajmują zadbane parki. Największy z nich – romantyczny Park Potulickich z 19w. – powstał na zlecenie hrabiego Potulickiego wokół klasycystycznego pałacyku. Hrabia był wówczas właścicielem tych terenów. Z kolei w Parku Sokoła największe wrażenie robi nie pałacyk, ale spektakularny plac zabaw, z którym chyba żaden warszawski nie może się równać. Tuż obok jest tężnia i grająca przeboje Majki Jeżowskiej fontanna. I na koniec ciekawostka: Pruszków to dziś 5. co do wielkości miasto województwa, po Warszawie, Radomiu, Płocku i Siedlcach.
Spacerowaliśmy ponad dwie godziny. Można z wózkiem, można z psem. Na trasie spaceru masa dobrze wyglądających knajp, Mapka ze strony mazowsze.szlaki.pttk.pl/mapa.