Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem

by Monika
Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem

Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem. Kameralna, z dużą dbałością urządzona galeria rzeźb wybitnego artysty o niezwykłym życiorysie. 1h autem z Warszawy autostradą na Siedlce. Parking obok budynku (Google Maps).

Żeby w ogóle wejść do muzeum, musieliśmy pokonać spore trudności, bo powiedzieć, że Młody wstał z drzemki lewą nogą, to nie powiedzieć nic. On z auta nie wyjdzie, do muzieum tes nie idzie. Potrzeba było dopiero połączenia działań przekupnych (szybki sprint po dwa lizaki do sklepu naprzeciwko, jeden doraźnie, drugi w rezerwie) i umiejętności zaklinacza dzikich koni, żeby bez płoszenia wprowadzić go do środka. Wszedł, z lekka się ociągając. A potem zauważył i z miejsca pokochał tutejsze dwa orzeły, ziubra, sowę i kogutka i koniec końców musieliśmy powtórzyć całą procedurę, żeby po zwiedzaniu zaprowadzić go do auta.

Konstanty Laszczka pochodził z ubogiej chłopskiej rodziny i był jednym z jedenaściorga dzieci. Skończył ledwie kilka klas szkoły podstawowej. Kiedy miał 18 lat, miejscowa dziedziczka natknęła się na niego, jak lepił przy drodze figurki z gliny. To wydarzenie zmieniło jego życie. Studiował w Warszawie i Paryżu. Został rektorem ASP w Krakowie, nauczycielem Xawerego Dunikowskiego i partnerem szachowym Piłsudskiego. Jego twórczość była niezwykle różnorodna, w zbiorach muzeum znajdują się i rzeźby, i malarstwo, a także medaliony czy ceramika.

Po zwiedzaniu warto podejść jeszcze do oddalonego o kilka minut piechotą ładnego przedwojennego budynku szkoły z popiersiem-autoportretem Laszczki. A tak w ogóle, to świetnym pomysłem jest spędzenie w tych rejonach kilku dni. Niedaleko Muzeum Konstantego Laszczki znajduje się wielokulturowy Węgrów, zamek w Liwie, a trochę dalej piękny pałac w Patrykozach. Polecamy.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję