Zamek w Łęczycy

by Monika
zamek w Łęczycy

Zamek w Łęczycy. 1h40m autem z Warszawy trasą na Łódź. Można też pociągiem. Parking przy ul. Kazimierza Odnowiciela (Google Maps).

Ten gotycki zamek zbudował Kazimierz Wielki dla obrony, głównie przed krzyżackimi najazdami. Wielokrotnie zdobywany oraz niszczony, większość obecnej budowli to powojenna rekonstrukcja. Zgodnie z legendą w tutejszych podziemiach mieszka diabeł Boruta. Dla zwiedzających udostępniono kilka sal z ekspozycją historyczną. Największą atrakcją jest jednak wejście wąskimi ceglanymi schodami na wieżę z rozległym widokiem na miasto.

U nas do wycieczki na zamek nikogo nie trzeba namawiać, a już na pewno nie Młodego, u którego zamki budzą entuzjazm porównywalny z placami budowy, kanapkami z miodkiem i patykami, które wyglądają jak stselby. Spodzewaliśmy się zatem dobrego dnia i taki też był, wyłączając kwadrans spędzony w sklepie z pamiątkami. Podrzegany przez Średnią Młody próbował nas przekonać, że nie może żyć bez drewnianej miniatury zamku za 42 złote. Kiedy nie poddaliśmy się argumentom racjonalnym, że psecies jest piękny i potsebny, Młody zdecydował się na strajk okupacyjny podłogi wzbogacony o rzut bucikiem. Wtedy S. wykorzystał swoje bogate doswiadczenie ojca trójki dzieci i zaproponował ciastko czekoladowe w cukierni na rynku. I poszliśmy.

Zamek w Łęczycy zwiedzaliśmy niespełna godzinę. Na dziedziniec zamkowy wstęp wolny, do wnętrz już płatny. A piękne bluzy naszych dzieci z pierwszego zdjęcia to Reima – link do kolekcji tutaj.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję