Góra Zelejowa

by Monika
Góra Zelejowa

Dawna kopalnia marmuru i ciekawe formacje skalne – Góra Zelejowa pod Kielcami. 2h autem z Warszawy. Parking na końcu wsi Zelejowa (Google Maps).

Świętokrzyskie to najciekawszy geologicznie teren w zasięgu 2h jazdy z Warszawy. Pisaliśmy już o wielu miejscach regionu, a teraz z tego rogu obfitości wyciągamy kolejną perełkę.

Zelejowa Góra to dawna kopalnia słynnego marmuru chęcińskiego. Ma kształt wydłużonego wzgórza z najdłuższą wapienną granią w okolicy i dwoma spektakularnymi dawnymi kamieniołomami. Ze względu na wyjątkową sucholubną roślinność miejsce objęto ochroną rezerwatu. Przez szczyt prowadzi szlak turystyczny z punktami widokowymi, w tym na pobliski zamek w Chęcinach. Stąd właśnie pochodzi wyjątkowa różanka zelejowska, czyli wielokolorowy kamień wykończeniowy, użyta między innymi na krakowskim Wawelu.

Warto się tu wybrać z dziećmi. Dziewczyny szalały i nawet Młody pokonał cały szlak samodzielnie. W tym czasie tylko raz musieliśmy ratować mu życie, co czyni ten wyjazd jednym z najbardziej relaksujących wśród naszych górskich wycieczek.

Spacer zajął nam 1,5h. Miejsce jest bardzo popularne wśród wspinaczy. Szlak prowadzi miejscami skrajem urwiska lub po stromych skałach. Z wózkiem nie da rady, z psem także do rezerwatu nie można. Dojazd także autobusem 31 spod kieleckiego dworca. Mapka “Góry Świętokrzyskie’ Wydawnictwa Compass.

Komentarze znajdziecie pod naszym wpisem na Instagramie.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję