Pałac Sobańskich w Guzowie

by Monika
pałac Sobańskich w Guzowie

Pałac Sobańskich w Guzowie, 45 min autem z Warszawy autostradą na Łódź. Parking przy kaplicy (Google Maps).

Jeden z najbardziej spektakularnych pałaców Mazowsza. Powstał w XIX wieku na wzór renesansowych zamków z doliny Loary, z wysokim dachem i licznymi zdobieniami. Pełne przepychu były też wnętrza z dwupoziomową salą balową, oranżerią z egzotycznymi ptakami i roślinami, marmurowymi łazienkami i licznymi dziełami sztuki. Po 2 wojnie majątek został znacjonalizowany i powoli popadał w ruinę. Drugie życie zyskał w 1996 r., kiedy to wrócił w ręce rodziny Sobańskich. Nowi-starzy właściciele  stopniowo przywracają mu dawną świetność i jest to widok, który niezmiernie raduje nasze serca.

Teren pałacu i parku nie są niestety dostępne, ale dobrze je widać przez ogrodzenie. Dość liche, więc na miejscu poza przenikliwym wiatrem najbardziej dokuczała nam Średnia, którą każda dziura w ogrodzeniu pociągała jak Seweryna kwadrans ciszy z Twitterem, a mnie brak zabawek w salonie. Polecamy jednak obejść cały teren i zobaczyć pozostałości budynków folwarku i cukrowni. Należały one niegdyś do majątku  – dziś znajdują się w różnym stanie. Przygnębiająco wyglądają domki robotników o spadzistych dachach, a zaskakująco dobrze kaplica pałacowa, willa dyrektora czy komin cukrowni. Ciekawostką jest, że układ ruralistyczny Guzowa został wpisany do ewidencji zabytków.

Spacer zajął nam godzinę. Można z wózkiem, można z psem.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję