Bolonia

by Monika
Bolonia mała Wenecja

Z jeszcze niewidzianej tu kategorii “Makrowyprawy z Warszawy bez dzieci” –  Bolonia, miasto w północnych Włoszech, popularne dzięki tanim lotom ze stolicy.

Bolonia teoretycznie należy do drugiej ligi włoskich destynacji turystycznych. Ale ta druga liga i tak wystarczyła, żeby zmiękły nam kolana. Ona i jeszcze może zupełny brak poślinionych flipsów, zużytych mokrych chusteczek i patyczków po lizakach w naszym bagażu.

Poniżej subiektywny wybór atrakcji, taki akurat na 3,4 dni zwiedzania:

Bolonia mała Wenecja

Mała Wenecja – jeden z dawnej sieci kanałów, do podglądania przez mikrookienko (Google Maps).

Bolonia Piazza Maggiore

Główny plac Piazza Maggiore – fontanna Neptuna i największy na świecie ceglany kościół z fasadą do połowy przykrytą różowym marmurem (Google Maps).

Bolonia święty Stefan

Św. Stefan – starożytno-średniowieczny kompleks kościelny, trochę jak grobowce z Indiany Jonesa (Google Maps).

Bolonia dwie wieże

Dwie wieże – niższa mocno krzywa, na wyższą Asinelli można wejść (Google Maps).

Bolonia Teatro Anatomico

Pałac Archiginnasio z 16w. – dawniej główny budynek Uniwersytetu, pełen przepychu, a w nim Teatro Anatomico – zabytkowa sala do nauki sekcji zwłok (Google Maps).

Bolonia cmentarz

Cmentarz Certosa di Bologna – w zabudowaniach dawnego klasztoru, niesamowicie klimatyczny, przypominający labirynt (Google Maps).

Bolonia sanktuarium

Santuario Madonna di San Luca – na wzgórzu za miastem, prowadzi do niego stromy arkadowy 2-kilometrowy korytarz, arcydzieło baroku (Google Maps).

Bolonia arkady

Uliczki starego miasta, pełne zakamarków, podcieni i knajpek, idealne do błądzenia bez mapy.

Bolonia jedzenie

Kuchnia regionalna, która słynie w kraju i za granicą z makaronów, pierożków, szynek i parmezanu. Polecamy Trattoria del Tempo Buono, Hostaria San Carlino (warto rezerwować miejsca) i Cafe Gamberini.

Miejsca ma liście i czasu zabrakło na muzea, unikalne gotyckie i barokowe kościoły, dzielnicę uniwersytecką, parki, bramy i dzielnice willowe.

mapa

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję