Świder Wschodni w Otwocku

by Monika
Świder Wschodni

Dzielnica Świder Wschodni w Otwocku. Dojazd kolejką do PKP Świder lub autem 30 min z centrum Warszawy. Parking np. pod drewnianą willą z wieżyczką przy ul. Pogodnej 6 (Google Maps).

U nas w domu od hasła “zaraz się zbieramy” do “wychodzimy” mija zwykle godzina do półtorej. W tym czasie Młody zawsze duma, które z jego spodni będą najbaldziej stlazackie i czy w tej czapce na pewno wygląda jak spajdelmen. Średnia robi wszystko, co nie należy do kategorii “zbierania się” i faktycznie zbiera się tylko Najstarsza. Tym razem mówiłam im, że jedziemy nad rzekę, więc Najstarsza wychodząca w białej koszuli trochę mnie zaskoczyła. Szybko jednak zrobiłam sobie bilans, brudna koszula, pranie albo półgodzinna dyskusja, że o co chodzi mamo, koszula jest ok, nadaje się. I uznałam, że po co mi to, jedziemy. Kim zresztą jestem, żeby jej tę koszulę wypominać, skoro ostatni raz w lesie byłam w białych jeansach (nie polecam).

Nasza trasa wiedzie wschodnią częścią dawnego letniska Wille Świderskie. W odróżnieniu od sąsiedniego Otwocka było ono w mniejszym stopniu zamieszkane przez ludność żydowską. Obie miejscowości połączyły się dopiero w 1952 r. Szliśmy leśną ścieżką wzdłuż rzeki, mijając co chwila małe plaże. Wróciliśmy spokojną ulicą Pogodną. Świdermajerów tu niewiele. Jednak polecamy zatrzymać się na rogu Poetyckiej i Bagatela. Stoją tu dwie piękne wille, drewniana i murowana z niesamowitą, ażurową werandą na tyłach.

Świder Wschodni to spacer na 1,5h, można z wózkiem, można z psem. Tutejsza mała plaża to idealne miejsce na piknik.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję