Zalew Żyrardowski

by Monika
Zalew Żyrardowski

Zalew Żyrardowski – plaża i kąpielisko. 45 min autem z Warszawy trasą na Katowice. Duży parking znajduje się przy plaży (Google Maps).

Tutejszy spory zalew utworzono w latach 90tych, ale dopiero w 2018 r. urządzono tu kąpielisko. Zbiornik powstał na Pisi Gągolinie, najzabawniejszej wg nas rzeczce Mazowsza. W kwestii pochodzenia jej nazwy dzieci zadały nam masę pytań, z których do przytoczenia nadaje się tylko, kto to była ta Gągolina. Na miejscu jest duża plaża (prawie 14 ha powierzchni wody i 750 m2 piaszczystej plaży), kilka pomostów, wypożyczalnia sprzętu wodnego, place zabaw, hamaki i toalety. Do tego drewniany taras widokowy, boiska piaszczyste, strefa piknikowa, altany, plac zabaw i siłownia zewnętrzna.Kąpiel jest dozwolona w jednym miejscu, bezpieczeństwa pilnują ratownicy. Woda wydała nam się całkiem czysta, zresztą jest regularnie badana. Na terenie działa także wypożyczalnia sprzętu wodnego, która oferuje kajaki i rowery wodne.

Zalew Żyrardowski jak na mazowieckie niskie standardy kąpieliskowe robi dobre wrażenie – jest czysto, przestronnie i nawet zapach podpałki do grilla nie jest szczególnie wyczuwalny, choć nie ręczę za upalne niedzielne popołudnia. Próbowaliśmy obejść zalew naokoło, doszliśmy do łąki po drugiej stronie, jednak dalej ścieżkę zagrodziły mokradła. Z żalem porzuciliśmy pomysł przeprawienia się wpław i z pewnym poczuciem porażki ruszyliśmy do auta tą samą drogą EDIT: w 2023 roku wybudowano promenadę pieszo-rowerową z mostem przez rzeczkę.

Wstęp i parking bezpłatny. Dojazd także pociągiem, 30 min piechotą ze stacji Żyrardów. Obok kilka punktów z lodami i goframi. Można z wózkiem, psów wprowadzać nie wolno. A w Żyrardowie polecamy jeszcze Muzeum Lniarstwa z Zagrodą Industrialną i spacer po samym mieście.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję