Muzeum Lniarstwa i Industrialna Zagroda w Żyrardowie

by Monika
Muzeum Lniarstwa

Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie i Industrialna Zagroda w Żyrardowie. 40 min autem z Warszawy autostradą na Łódź. Parking przed wejściem (Google Maps)

Zagroda to duży wybieg przy samym muzeum. Żyją tu w komitywie 3 wielbłądy, alpaki, owce, kozy, pies i dwa małe renifery. Zwierzaki są ciekawskie, udało nam się je trochę pogłaskać, niestety nie można ich karmić. A głodne chyba były, bo podczas naszego półgodzinnego pobytu zjadły sporą część drewnianego ogrodzenia i kawałek szopy. Na koniec Średnia stwierdziła, że już chyba nic lepszego niż wielbłąd jedzący barierkę w tym roku nie zobaczy.

Muzeum mieści się w kilku ogromnych halach dawnego bielnika, czyli części żyrardowskiej fabryki służącej bieleniu płótna lnianego. Ustawiono tu kilkadziesiąt zabytkowych maszyn, w wiele miejsc można wchodzić i dotykać urządzeń. W porównaniu z łódzkim Muzeum Włókiennictwa jest tu więcej eksponatów, ale miejsce jest bardziej surowe, no i nieogrzewane. Zrobiło na nas jednak bardzo duże wrażenie. Plus mieszkają tu pod schodami dwa piękne koty, a to jest atut, który ciężko przebić.

Wstęp do muzeum bezpłatny, do Zagrody bilet po 5 zł. W zimowe weekendy i święta zamknięte. Dojazd także pociągiem do stacji Żyrardów i stąd 30 min. piechotą. Można z wózkiem, z psem raczej nie.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję