Wille Skolimowa

by Monika
spacer po willach Skolimowa

Spacer po willach Skolimowa w Konstancinie-Jeziornie. 30 min autem z centrum Warszawy (Google Maps).

Skolimów to stara wieś rycerska. W 1897 r. jej właściciel hrabia Preker postanowił urządzić tu letnisko dla bogatych warszawiaków na wzór sąsiedniego Konstancina.  Z tamtych złotych czasów zachowały się spektakularne murowane wille, do których dołączyło sporo nowych rezydencji o różnym stopniu pretensjonalności. Z nich wszystkich najwięcej uroku ma według nas niestety niszczejąca zabytkowa willa Zagłobin z dekoracyjną wieżyczką. Dawniej stanowiła ona ośrodka życia letniskowego, a otaczający ją ogród pełnił funkcję parku zdrojowego, rozciągającego się na wysokim brzegu Jeziorki.

To był pierwszy spacer Młodego od 10 dni, bo nie liczę dwóch wizyt w przychodni, emocjonujących tak, jak skoki narciarskie Polaków w tym sezonie. Myśleliśmy, że się ucieszy i rzeczywiście był podekscytowany, ale tylko do momentu wyjazdu z garażu. Szybki rzut oka na otoczenie w zupełności wystarczył mu do postawienia diagnozy, że jus po zimie, a on ani razu nie był na sankach, a dziewczyny tak. Spacer po bardziej zielonym niż białym Skolimowie jeszcze boleśniej mu to uświadomił i humor poprawiała mu dopiero obietnica, że kiedy znowu spadnie śnieg, to on wyjdzie na dwór, a dziewczyny zostaną w domu.

Spacerowaliśmy półtorej godziny. Zaparkować można na prawie każdej ulicy na trasie spaceru. Dojazd także autobusem 200 lub 710 z Metro Kabaty. Można z wózkiem, można z psem. Mapka z Atlasu Warszawy Wydawnictwa Demart na drugim zdjęciu.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję