Królikarnia – pałac i park

by Monika
Królikarnia

Królikarnia – pałac i park przy ul. Puławskiej w Warszawie. Idealne miejsce na spacer po Warszawie.

Królikarnia

Królikarnia, czyli intrygująca nazwa kompleksu pochodzi z 18 wieku, kiedy na tym terenie znajdował się zwierzyniec, w którym hodowano króliki. Klasycystyczny pałac to projekt Dominika Merliniego, tego od budynków warszawskich Łazienek. Architekt wzorował się na renesansowej budowli spod włoskiej Vicenzy. Dziś mieści się tu muzeum Xawerego Dunikowskiego – słynnego rzeźbiarza i malarza. Otacza je malowniczy Park Rzeźby. Ostatnią właścicielką rezydencji była Marta Krasińska. Organizowała tu słynne przyjęcia. Obok mieściło się z kolei Towarzystwo Opieki nad Nieuleczalnie Chorymi. Krasińska pozwalała podobno pacjentom przechadzać się po parku. Do dziś trwają spory własnościowe o ten teren ze spadkobiercami Krasińskich.

Pałac jest pięknie położony na skraju skarpy warszawskiej, a z jego frontu rozciąga się rozległa polana piknikowa. Wszystko to pięknie, ale główną atrakcją Królikarni jest niepozorna kupka kamieni pod mostkiem. Ja wpadłam w stan katatoniczny, patrząc przez pół godziny, jak Młody miesza cement z ziemi i żwiru i ocknęłam się dopiero, kiedy Seweryn powiedział, że idziemy, bo oszaleje. Poszliśmy, nawet bez protestów, i dopiero w domu odkryłam złoże kamieni na dnie wózka. Leżą teraz na balkonowym lapidarium i dojrzewają obok zeszłorocznych kasztanów i skorupek ślimaków – nikt się nimi nie bawi, ale wyrzucić nie mozna, potsebne!

Klaudyna Hebda

To był jeden z pierwszych tak ciepłych czerwcowych spacerów. A my wraz z nastaniem czerwca zmieniamy też ekwipunek. Tego lata robimy to we współpracy z @klaudynahebda. Do naszego wyposażenia doszły żele – po ukąszeniach i po oparzeniach słonecznych. Klaudyna Hebda stworzyła je na bazie aloesu,  panthenolu i olejków eterycznych, które koją i regenerują skórę. Są skuteczne, co potwierdzamy po kilku tygodniach stosowania, a na dodatek obłędnie pachną.  Do 23.06 możecie je kupić w promocji, a na hasło mikrowyprawy5 jest dodatkowe 5% zniżki.

Na miejscu spędziliśmy półtorej godziny, dojazd licznymi tramwajami do przystanku Królikarnia. Można z wózkiem, nie można z psem. Parking wzdłuż Puławskiej lub Woronicza.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję