Park Ujazdowski – w poszukiwaniu krokusów

by Monika
Park Ujazdowski

Krokusy i Park Ujazdowski w Śródmieściu – post z kategorii “sezonowe”. Parking na ul. Pięknej (Google Maps).

Tutejsze krokusy sadzono w ostatnich latach z inicjatywy Zarządu Zieleni. Kwiaty rosną w kilku miejscach Parku, ale chyba największa łąka znajduje się w rogu od strony Sejmu. Krokusy są białe i fioletowe – kwiaty znajdują się pod częściową ochroną i należy pamiętać, żeby ich nie zrywać i nie deptać. Pomimo wczesnej wiosny już latają nad nimi liczne pszczoły i całą łąkę wypełnia ciche bzyczenie. Krokusy to rośliny cebulowe – kwitną przez parę tygodni, mniej więcej do połowy kwietnia. Ciekawostką jest, że to z krokusów pozyskiwana jest jedna z najdroższych przypraw – szafran.

Przy okazji spaceru warto obejść także sam Park Ujazdowski, który powstał pod koniec 19 wieku. Wcześniej znajdował się tu niezabudowany, pustawy teren, na którym organizowano zabawy ludowe i ćwiczenia wojska. Zaprojektował go Franciszek Szanior – potentat w branży – w jego portfolio znajdują się między innymi Park Skaryszewski, zieleń Wyścigów na Służewcu czy Park w Oblęgorku. Już wtedy powstały pagórki, kaskada z głazów, staw i mostek – pierwsza żelbetowa budowla w Królestwie Polskim. Cały ten kompleks ma masę uroku i należy do jednych z bardziej kameralnych i romantycznych w Warszawie. Wkrótce w parku ustawiono także rzeźby, przy czym naga “Ewa” Edwarda Wittiga wywołała swoją nieobyczajnością mały skandal. Jednak najbardziej znany pomnik stoi od strony alei Ujazdowskich – jest to sylwetka Ignacego Paderewskiego – kompozytora, wirtuoza. Kilka lat temu wzniesiono tu jeszcze wspaniały plac zabaw, jednak wciąż jest zamknięty z powodu remontu – widzieliśmy co prawda kilka desantów przez ogrodzenie, ale mieliśmy oczywiste obawy plus Młody powiedział, że on tak za klatą nie ce.

Spędziliśmy tu godzinę. Można z wózkiem, nie można z psem. Chętnych namawiamy jeszcze na spacer po sąsiednim osiedlu Jazdów.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję