Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu

by Monika
Muzeum Malczewskiego w Radomiu

Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu, z Warszawy 1h20m autem, parking pod budynkiem (Google Maps).

To muzeum uznajemy chyba za największe odkrycie naszego kilkudniowego pobytu w tych okolicach. Sam Malczewski w Radomiu się urodził i spędził dzieciństwo. Radomskie zbiory jego obrazów są czwarte co do wielkości w Polsce. Nas z tutejszego malarstwa ucieszyli jeszcze ogromnie Boznańska, Witkacy i Chełmoński.

Choć nawet w połowie nie równało się to euforii, z jaką nasze dzieci zareagowały na dział przyrodniczy muzeum. Jest tu spora kolekcja wypchanych zwierząt w aranżacji imitującej ich naturalne środowiska. Na żubra Młody zareagował obronnym bezruchem i tekstem “duze to”, po czym kazał się jeszcze trzy razy prowadzać do “jeziątek”, w tym ostatni raz już w zasadzie spod samych drzwi wyjściowych. Polecamy wizytę podczas ciepłych miesięcy, bo wtedy dostępny dla zwiedzających jest także piękny dziedziniec dawnego zespołu pijarów. Poza tym jest tu jeszcze ekspozycja azjatycka i archeologiczna.

Całe muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu sprawia świetne oldschoolowe wrażenie, panuje tu trochę klimat XVII-wiecznej kunstkamery. My po zwiedzaniu siedliśmy jeszcze w bardzo fajnym Kraft Bistro , a potem wróciliśmy do naszej cudnej miejscówki w Chacie Wandy.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję