Muzeum Gombrowicza we Wsoli

by Monika
Muzeum Gombrowicza

Muzeum Gombrowicza, czyli pałac i park we Wsoli pod Radomiem. Z Warszawy to 1h10m jazdy, parking za bramą (Google Maps).

Pałac wybudowano w 1914 r. w stylu eklektycznym z elementami secesji i klasycyzmu. Należał do bratowej Witolda Gombrowicza, który często tu bywał przed emigracją do Argentyny. Samo muzeum jest dość kameralne, a wnętrza są pomysłowo i elegancko zaaranżowane. Mnie zachwycił witrażowy sufit, metalowe balustrady i secesyjna stolarka drzwiowa.

Bardzo chętnie byśmy szerzej wypowiedzieli się o treści ekspozycji w Muzeum Gombrowicza. Niestety, Młody po 5 minutach stwierdził, że się nudzi i musieliśmy zwiedzać w zasadzie sprintem. Krótką przerwę w przebieżce mieliśmy w tylko w zwanej CzyStelnią czytelni. Książki można tu czytać, leżąc w wannie wyścielonej poduszkami. Trochę poleżeliśmy i piękną klatką schodową zbiegliśmy na dół do parku.

Park jest skromny, ale przyjemny, przede wszystkim dzięki dwóm stawom, które warto obejść, żeby zobaczyć pałac z oddali. Posiedzieliśmy tu trochę, bo Młodemu jakoś przestało się spieszyć, kiedy nisko nad naszymi głowami przeleciało kilka samolotów z pobliskiego Aeroklubu i zażądał, żebyśmy posiedzieli i poczekalni na kolejne.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję