Willowa Sadyba

by Monika
willowa Sadyba

Willowa Sadyba, czyli przedwojenne osiedle w typie miasta-ogrodu, zaprojektowane przez wybitnych architektów, położone koło Jeziorka Czerniakowskiego.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wolny teren wokół carskiego fortu Czerniaków mógł wreszcie zostać zagospodarowany. Podjęły się tego dwie instytucje – cywilna i oficerska. Wojskowi wybudowali na ul. Okrężnej przy fosie fortu jednolitą kolonię domków o czterospadowych dachach oraz długi blok oficerski. Część cywilna to wille w stylu dworkowym, a z czasem także modernistycznym. Dziś wiele z nich jest przebudowanych, dogęszczono je też nowymi budynkami. Jednak dzielnica pozostaje wspaniałą zieloną oazą, która dziwnym sposobem sprawia równocześnie swojskie i ekskluzywne wrażenie.

Willowa Sadyba to spacer na 2 godziny. Zaczęliśmy na ul. Okrężnej od pomnika wąskotorowej Kolejki Wilanowskiej, która aż do 1957 r. łączyła Sadybę z centrum. I ta ciuchcia na początku trasy  to było z naszej strony słabe strategicznie zagranie. Trochę jakby podać tort przed obiadem. Zamiast “chodźcie, na końcu spaceru będzie pociąg” była kategoryczna odmowa opuszczenia lokomotywy i seria scen przypominających starcie policji z aktywistami podczas obrony drzew w Dolinie Rospudy. A i tak w końcu ruszyliśmy wyłącznie dlatego, że obiecaliśmy dzieciom lody, tylko po dwie gałki i żeby były cekoladowe.

I lody, i obiad (w odwrotnej kolejności) zjedliśmy na Skwerze Starszych Panów w bardzo fajnej @szklarnia.restauracja ze sporym ogródkiem. Można z wózkiem, można z psem. Na drugim zdjęciu mapka ze Spacerownika Sadybiańskiego, powstała w ramach ostatniego Festiwalu Otwarte Ogrody. Dużo dobrego także po drugiej stronie ul. Powsińskiej, opiszemy wkrótce:)

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję