Wieś Jałówka na Podlasiu

by Monika
Jałówka na Podlasiu

Jałówka na Podlasiu, zabytkowa wieś na granicy z Białorusią, 3h autem z Warszawy trasą na Białystok (Google Maps).

Warto tu przyjechać choćby dla spektakularnych ruin neogotyckiego kościoła św. Antoniego. Świątynię zbudowano w 1915 r., gdyż poprzedni katolicki kościół został przez władze carskie zamieniony na cerkiew. W 1944 r. wycofujący się Niemcy wysadzili wieżę kościelną, by nie służyła Armii Czerwonej za punkt obserwacyjny, a wieża przewracając się, całkowicie zniszczyła sklepienie. Budynek nie został odbudowany, gdyż działała już świątynia katolicka w odzyskanej cerkwi, zaś większość terenu parafii znalazła się po białoruskiej stronie granicy.

Dziś Jałówka liczy sobie 300 mieszkańców, ale przez kilkaset lat była wielokulturowym miastem, w którym żyło nawet 5 tysięcy katolików, prawosławnych i Żydów, działały tu m.in. dwie synagogi. Dawny rynek jest teraz ładnym skwerkiem. Wokół niego leży kilka pustych działek, pozostałych po spaleniu przez Niemców żydowskich domostw. Przy skwerku znajduje się powojenna cerkiew z piękną dzwonnicą o 3 złotych kopułach, a sąsiednie uliczki zabudowane są typowymi dla tego regionu drewnianymi domkami.

Jałówkę zwiedzaliśmy rowerami i dziewczyny już na początku zorganizowały ucieczkę, rywalizując między sobą o pierwszą premię górską. Potem Młody się znudził i kawał drogi pokonaliśmy, prowadząc rowery i bawiąc się w stado piesków, przy czym dwa z nich były trochę wściekłe, bo strasznie chciały już dalej jechać, mamooo. Tak że ostatecznie peleton nam się rozpadł na grupę jadącą i grupę pieszą, przy czym ta druga dotarła na metę pod ruinami kościoła z godzinną stratą, ale za to pokaźnym zbiorem patyczków i zdjęciem zaskrońca w telefonie.

Cała wycieczka zajęła nam 2 godziny. Ruiny kościoła są zabezpieczone, wstęp wolny. Przy rynku jest sklep spożywczy i plac zabaw. Można z wózkiem, można z psem. Mapka z aplikacji maps.me na drugim zdjęciu.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję