Warka – pałac, park i plaża nad Pilicą

by Monika
Warka

Warka – pałac, park i plaża nad Pilicą. Z Warszawy jechaliśmy 1h10m, parking przy bramie parku (Google Maps).

W samym klasycystycznym pałacu mieści się muzeum Kazimierza Pułaskiego, warto je odwiedzić ze względu na staranne odrestaurowane wnętrza z epoki. Dla nas ta wizyta miała jeszcze jeden cel – wśród zbiorów muzeum znajduje się akwarela Kossaka, która niegdyś należała do mojego pradziadka.

Park Pałacowy jest rozległy, bo rozciąga się aż na skarpę i zbocza nad Pilicą, a przez to niezwykle malowniczy. Mamy tu liczne zakamarki, kapliczkę na zboczu, ceglaną kolumnadę, niewielki drewniany plac zabaw i altankę. Z części parkowej schodami i leśną alejką można dojść na polanę nad rzeką. Nas to trochę zaskoczyło, bo na kąpiel się nie przygotowaliśmy. Ale kto powiedział, że paczka chusteczek higienicznych nie wystarczy do wytarcia trójki dzieci? Jest tu miejsce na rozłożenie koca, dwie ławeczki, można pomoczyć nogi, patrząc na przepływające kajaki. Jest możliwość powspinania się na drzewa, co dla części z nas jest warunkiem udanego spaceru.

My chodziliśmy jak zwykle z wózkiem. Kłopot mieliśmy jedynie z pokonaniem schodów w dół skarpy – są one jednak stosunkowo wypłaszczone i udało nam się zejść. Przy pałacu działa kawiarnia, mają kawę, szarlotkę i lody na patyku. Żeby zjeść coś konkretniejszego, trzeba się ruszyć do centrum, samochodem to 5 minut. Warka to była dla nas wyprawa prawie na cały dzień.

Z tej samej kategorii