Szydłowiec – rynek, zamek i ratusz

by Monika
Szydłowiec

Szydłowiec, niewielkie sympatyczne miasteczko z zamkiem i pięknym ratuszem. Z Warszawy to 1h20m samochodem, dla nas był to element weekendowego wypadu w Świętokrzyskie.

Historia Szydłowca sięga prawdopodobnie XIV wieku. Bardzo mocno związana jest z rodem Odrowążów (później zwanych Szydłowieckimi). Kolejnymi właścicielami miasta byli możni Radziwiłłowie i to dzięki nim rozwinęły się tu wydobycie i obróbka piaskowca. Zresztą miasto słynie z niego po dziś dzień, a malownicze kamieniołomy to stały element tutejszego krajobrazu. Przed II wojną światową mieszkała tu duża społeczność żydowska i miasto przekształcono w getto. Obecnie Szydłowiec liczy sobie ledwie 12 tyś. mieszkańców i zachwyca sielskim spokojem i zielenią w cieniu wielkiej historii.

Centrum miasta bardzo ładnie odrestaurowano, a przy Rynku działa kilka lodziarni (Google Maps). Mamy tu imponujący ratusz i gotycki kościół z piaskowca – całość przypomina nieco Sandomierz, na mniejszą oczywiście skalę. Pochodzenie ratusza datuje się na XVII wiek i uznaje się go za jeden z najlepiej zachowanych renesansowych zabytków w Polsce. Budynek ma formę prostokąta z dekoracyjnymi wieżyczkami na rogach. 10 minut piechotą od Rynku znajduje się zamek z zaskakująco rozległym i świetnie utrzymanym parkiem. Wybudowano go w XV wieku na miejscu dawnego grodu drewnianego. Gotycko-renesansowy zamek leży na [pięknej sztucznie usypanej wyspie, otoczonej fosą. My najwięcej czasu spędziliśmy właśnie tutaj, łażąc po mostkach, obserwując ryby w lokalnej rzeczce i mocząc nogi z pomostu, starając się przy tym nie utopić Młodego. W zamku mieści się Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, do którego nie zdążyliśmy zajść, gdyż zbyt nas pochłonęło machanie nogami w wodzie.

Trochę dalej od centrum znajduje się także spory cmentarz żydowski. Niestety, był zamknięty, ale na szczęście sporo macew widać przez płot. Szydłowiec obeszliśmy w półtorej godziny, z wózkiem bez kłopotów.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję