Szydłowiec

by Monika
Szydłowiec

Szydłowiec, niewielkie sympatyczne miasteczko z zamkiem i pięknym ratuszem. Z Warszawy to 1h20m samochodem, dla nas był to element weekendowego wypadu w Świętokrzyskie.

Centrum miasta bardzo ładnie odrestaurowano, a przy Rynku działa kilka lodziarni (Google Maps). Mamy tu renesansowy ratusz i gotycki kościół, całość przypomina nieco Sandomierz, na mniejszą oczywiście skalę. 10 minut piechotą od Rynku znajduje się zamek z zaskakująco rozległym i świetnie utrzymanym parkiem. My najwięcej czasu spędziliśmy właśnie tutaj, łażąc po mostkach, obserwując ryby w lokalnej rzeczce i mocząc nogi z pomostu, starając się przy tym nie utopić Młodego. Sam zamek znajduje się na leżącej na stawie wyspie. Mieści się tutaj Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, do którego nie zdążyliśmy zajść, gdyż zbyt nas pochłonęło machanie nogami w wodzie.

Trochę dalej od centrum znajduje się także spory cmentarz żydowski. Niestety, był zamknięty, ale na szczęście sporo macew widać przez płot. Szydłowiec obeszliśmy w półtorej godziny, z wózkiem bez kłopotów.

Z tej samej kategorii