Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

by Monika
Skansen w Tokarni

Muzeum Wsi Kieleckiej, czyli skansen w Tokarni. Z Warszawy to 2h10m jazdy, duży parking jest dostępny na miejscu (Google Maps). My byliśmy tu przy okazji bardzo owocnego turystycznie weekendu w Świętokrzyskiem.

Skansen Muzeum Wsi Kieleckiej jest rozległy, mamy tu niezwykle różnorodną zabudowę: liczne chałupy z zagrodami i malowniczymi ogródkami, kilka wiatraków, dwór z Suchedniowa z początku XIXw., spichlerz, wiejską szkołę, drewniany kościół czy aptekę. To wszystko na pięknym zielonym terenie z mnóstwem miejsc piknikowych. Niestety, ze względu na sytuację epidemiologiczną wnętrza są teraz niedostępne dla zwiedzających, na szczęście sporo widać przez okna. Tych, którzy będą z dziećmi, ostrzegam przed straganem z pamiątkami przy wejściu. Młody wypatrzył tam drewniane wagoniki i oznajmił że kupuje seść. Ja, że jeden. Stanęło na dwóch, co uważam za swój największy sukces minionego tygodnia. Średnia z kolei 15 minut dumała, czy kupić drewniany toporek czy miecz. Wybrała toporek i potem pół drogi kosiła nim napotkane pokrzywy. Złamał się w końcu, kiedy za naszymi plecami próbowała zrąbać małe drzewko. A potem już do końca spaceru, z częstotliwością co 5 minut pytała, czy to się da naprawić?

Przy wejściu do skansenu działa karczma, my poruszaliśmy się z wózkiem, choć niektóre z obrzeżnych ścieżek stanowiły pewne wyzwanie. Ze skansenu prowadzi też leśna droga nad rzekę, można zrobić sobie tam mały postój.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję