Spacer nad Świdrem do Mlądza

by Monika
Świder Mlądz

Spacer nad Świdrem do Mlądza, dzielnicy Otwocka. Dojazd autem 35 min z centrum Warszawy. Parking np. przy domu opieki przy ul. Żurawiej 1 (Google Maps).

Młądz to część Otwocka leżąca przy granicy z Emowem. Mieszka tu jakieś 2000 osób. Największą atrakcją okolicy jest bezpośrednie sąsiedztwo rzeki Świder, choć ciekawostką jest, że najstarsze ślady osadnictwa na tych ziemiach pochodzą z epoki żelaza. Odkryto tu cmentarzysko grobów kloszowych z czasów przed naszą erą. Nazwa pochodzi od formy pochówku – nad umieszczonymi w popielnicy prochami żałobnicy ustawiali wielkie chropowate, odwrócone do góry dnem naczynie nazywane kloszem.

Szliśmy brzegiem rzeki niebieskim szlakiem między drzewami. Świder to jedna z piękniejszych rzek Mazowsza, dosyć czysta i raczej płytka, świetna do kąpieli. Na tym odcinku spektakularnie meandruje, wcinając się co chwila w piaszczyste skarpy. Ten fragment to część długiego rezerwatu, leży tu więc masa powalonych pni i dziewczyny przyjęły sobie za punkt honoru, żeby ani razu stopą nie dotknąć ścieżki. Po drodze mijaliśmy sporo fajnych zejść do wody, więc planujemy wrócić latem. Chociaż akurat Młodemu i Średniej pora roku zupełnie nie przeszkadzała i plażowali w najlepsze. Bo też tutejsza plaża robi wielkie wrażenie. Młody w kapturze (tullałem się), a Średnia w butach, przynieśli do domu chyba połowę skarpy. Bez względu na porę roku bystry nurt świetnie nadaje się do puszczania łódeczek z kory i liści. Nazwa rzeki wydała nam się tego dnia wyjątkowo trafna, bo tutejsza woda rzeczywiście momentami kręci się i świdruje. Później jednak doczytaliśmy, że prawdopodobnie pochodzi od prasłowiańskiego wyrazu „swid” oznaczającego wilgoć, błysk i lśnienie.

Do auta wróciliśmy ul. Żurawią. Spacer nad Świdrem zajął nam 2 godziny. Dojazd także kolejką do PKP Świder. Można z wózkiem, można z psem. Mapka “Powiat Otwocki” Compass Wydawnictwo Turystyczne na drugim zdjęciu.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję