Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie

by Monika
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, drugi najstarszy w Polsce (po Wdzydzach na Kaszubach). Z Warszawy 1h40m autem (Google Maps).

Spośród innych Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie wyróżnia się malowniczym położeniem na stromej skarpie nad Narwią. Kurpie to była odrębna kulturowo ludność zamieszkująca puszcze wschodniego Mazowsza, stąd nazywa się ich także Puszczakami. Cały kompleks jest nie za duży. Znajdziemy tu jednak i młyn, i wiatrak, olejarnię i kuźnię, sporo chałup, przy czym do większości wnętrz można wchodzić.

Dziewczyny były zachwycone. Tylko Młody po pierwszym kwadransie zwiedzania zapomniał, do czego służą nóżki, więc na zmianę z S. trenowaliśmy biceps, bo niestety z wózkiem na tych wszystkich podjazdach to ani rusz. Na miejscu na wzgórzu jest też niewielka karczma, gdzie kupiliśmy piwo jałowcowe i lody. Niestety, nie posiedzieliśmy za długo, bo przyleciała osa i Średnia dostała ataku paniki.

Generalnie jednak spędziliśmy tu bardzo miłe popołudnie. Gdyby ktoś miał chęć zobaczyć coś więcej, to w Nowogrodzie można jeszcze zatrzymać się przy moście. Stoi tu betonowy bunkier i czołg.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję