Park Czartoryskich w Puławach

by Monika
Park Czartoryskich w Puławach

Park Czartoryskich w Puławach, 1h40m autem z Warszawy, parking przed wejściem (Google Maps).

Należące do rodu Czartoryskich Puławy były po rozbiorach centrum kultury polskiej. Rezydowało tu liczne grono artystów, klasycystyczny pałac został przebudowany, a księżna Izabela zleciła urządzenie ogromnego parku w stylu angielskim z licznymi romantycznymi pawilonami. Cała ta posiadłość została później za udział w powstaniu listopadowym zarekwirowana przez carat. Udało się jednak dużą część zbiorów wywieźć do Paryża i to one stały się bazą do utworzenia Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Park Czartoryskich w Puławach to naprawdę imponujący, pełen rozmachu i pięknie położony na skarpie kompleks. Arystokratycznego klimatu dodają mu też przechadzające się przed pałacem pawie. Jednak przyznam, że z lekka się zdziwiliśmy, widząc, w jakim zachwyconym amoku są dzieciaki. Szybko się okazało, że co ty, mamo, pałac jak pałac. No, owszem, ładny, ale już widziałam podobne. Park też, nooo, duży, spoko. Ale takiej ciapy, tatooo, takiego błota, takiego płynącego lodu, to ja nie pamiętam. Nawet w butach mi chlupie i jak idę, to cmoka, a rozprysk taki, że łooo. Tylko kurtka to do prania będzie. I chyba zaraz się zabiję, tak ślisko. Więc nie idźmy jeszcze, super jest.

Spacerowaliśmy ponad godzinę, z wózkiem. Teoretycznie zakaz wprowadzania psów, jednak najwyraźniej powszechnie nieprzestrzegany. We wnętrzach pałacu działa Muzeum Czartoryskich.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję