Plaża Żoliborz – spacer nad Wisłą

by Monika
plaża Żoliborz

Plaża Żoliborz, stajnia i ścieżka wzdłuż Wisły. Parking przy Wisłostradzie (Google Maps) lub przy Centrum Olimpijskim (Google Maps).

Żoliborski brzeg Wisły to idealne miejsce na trochę dziki spacer tuż pod nosem – rzeka, las łęgowy, dla chętnych plac zabaw na plaży. Chociaż z trójką dzieci spacery idealne zdarzają się równie często jak wygrane w lotto. Znalezienie miejsca na hamak, które odpowiadałoby całej piątce (w słońcu, w cieniu, psy piasku, przy wodzie, obok tamtych duzych kamieni) zajęło nam godzinę i wyczerpało bardziej niż Igę Świątek ostatni finał turniej WTA.

W ostatnich latach brzeg Wisły na wysokości Żoliborza mocno się zmienił. Tam, gdzie kończą się betonowe bulwary, urządzono piaszczystą plażę i jest to właśnie tytułowa Plaża Żoliborz. Znajduje się na niej niewielki placyk zabaw z huśtawkami i zjeżdżalnią i ścianką wspinaczkową. Tuż obok zaczyna się piesza ścieżka, która wije się między drzewami przy samym brzegu aż do mostu Grota-Roweckiego. Można tu zejść nad wodę, połazić po głazach i powalonych drzewach noszących świeże ślady bobrzych zębów. Ścieżka przecina malowniczy, gęsty las łęgowy, charakterystyczny dla wiślanych brzegów.

Do auta wróciliśmy szeroką trasą pieszo-rowerową, którą wytyczono na skarpie w pewnym oddaleniu od rzeki. Po drodze trafiliśmy na Gród Wikingów (niestety zamknięty dla spacerowiczów). Warownia Jomsborg  jest historycznym skansenem, którego gospodarzem  jest grupa pasjonatów historii, do środka grodu można zajrzeć przy okazji różnych sezonowych imprez. Z grodem sąsiaduje stajnia Agmaja. Można się tu przejść miedzy boksami, pogłaskać kucyki, pooglądać trenujące na padoku konie. Za opłatą dostępne są też przejażdżki na koniach i kucach. Poza nimi żyje tu jeszcze spora grupa ptactwa domowego i całe miejsce przypomina nieco wiejskie podwórko. Nieopodal znajduje się jeszcze rozległy teren Spójni – wielosekcyjnego klubu sportowego. Stoi to kilka krytych kortów tenisowych, a na dawnym stadionie urządzono pole golfowe.

Spacerowaliśmy 3 godziny. Można dojechać autobusami do przystanku Centrum Olimpijskie. Można z wózkiem, można z psem.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję