Park Olszyna – kładka przez podmokły las

by Monika
Park Olszyna

Drewniana kładka w lasku Park Olszyna na granicy Bielan i Żoliborza, parking na ulicy Literackiej (Google Maps).

Jeśli obserwujecie nas dość długo, to nie umknęła Wam raczej nasza nieco obsesyjna miłość do kładek. Za punkt honoru przyjęliśmy sobie udokumentowanie wszystkich kładek Mazowsza (a w drugiej kolejności – Polski). Nie mogło więc tu zabraknąć tej bielańskiej – dość krótkiej, ale wciąż budzącej bardzo ciepłe uczucia.

Park Olszyna stanowi fragment lasu olchowego rosnącego dawniej w podmokłej dolinie Rudawki. Rzeczka ta jeszcze w XIX wieku płynęła tędy z Koła i wpadała do Wisły koło klasztoru kamedułów. Obecnie na prawie całej długości została zamknięta w rurach i tylko w Lesie Bielańskim płynie w naturalnym korycie.

W samym parku znajduje się mały staw i liczne rowy melioracyjne. Pomiędzy nimi ciągnie się 160-metrowa drewniana kładka. Postawiono ją w 2020 roku w ramach budżetu partycypacyjnego. Ten modrzewiowy pomost podwieszono nad powierzchnią gruntu, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego drzew. A rośnie tu głównie lubiąca mokradła olcha czarna oraz bez czarny. Olsza czarna to drzewo niezwykle charakterystyczne – potrafi stać w wodzie na swoich korzeniach niczym na szczudłach. Łatwo ją rozpoznać po małych, czarnych szyszeczkach – często wiszą one na gałęziach bez strącenia nawet przez całe lata. Choć wiele drzew pochodzi ze sztucznych nasadzeń, to lasek zachował dość dziki charakter. Podobno wiosną kwitną w tym niewielkim lasku całe połacie zawilców. Żyją tu tez zwierzęta: wiewiórki, nietoperze, jeże i oczywiście kaczki: krakwa i rożeniec. Warto wziąć ze sobą spacer pokarm dla ptaków. A obok lasku rozciąga się jeszcze park osiedlowy z placem zabaw i ścianką wspinaczkową.

Spacerowaliśmy niespełna godzinę. Można z wózkiem, można z psem. Dojazd autobusem lub tramwajem do przystanku Park Olszyna. Mapka z openstreetmap.org na drugim zdjęciu.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję