Palmiarnia w Łodzi

by Monika
Palmiarnia w Łodzi

Park Źródliska i Palmiarnia w Łodzi, 1h30m autem z Warszawy, parking bezpłatny przy Muzeum Kinematografii na placu Zwycięstwa (Google Maps).

Dzisiejsza Palmiarnia w Łodzi to trzy przeszklone hale wybudowane w 2003 roku w parku Źródliska. Pierwotnie stała w tym miejscu stołówka dla bezrobotnych. Miasto od międzywojnia składowało w niej rośliny egzotyczne oddawane na przechowanie przez przemysłowców i carskich urzędników uciekających przed pierwszą wojną światową. Przy okazji remontu chciano Palmiarnię przenieść do tutejszego Ogrodu Botanicznego. Pomysł zarzucono, kiedy okazało się, że największe okazy przerosły doniczki, wrastając w grunt i ewentualny transport mógłby im zaszkodzić.

I tylko uczulam Was, że być może poza okazałą roślinnością bardzo spodobają się Wam tutejsze rybki oraz żółwie. I ok, nic dziwnego, świetne są, tylko pamiętajcie, że one syskie są Młodego, który wyłącznie w drodze niezwykle wielkodusznego ustępstwa pozwala Wam na nie patseć, ale klótko.

Sam Park Źródliska założono na miejscu dawnego lasu, do dziś stoi tu kilkadziesiąt 300-letnich dębów. Był to jeden z pierwszych na ziemiach polskich parków publicznych. Natomiast Źródliska II to część parku odsprzedana wkrótce po utworzeniu tutejszemu potentatatowi Karolowi Scheiblerowi, który obok wybudował pałac i fabrykę. Jest tu kamienna grota, zabytkowa drewniana altana i oryginalne drzewa sadzone przez berlińskich ogrodników, jak miłorzęby i platany.

Spacerowaliśmy 1h30m. Można z wózkiem, a z psem tylko do parku. I w Palmiarni, i w parkowym domku ogrodnika działają bardzo przyjemne kawiarnie. W kasie Palmiarni można kupić pokarm dla tutejszych rybek. Godziny otwarcia i cennik na stronie.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję