Pałac w Woli Rasztowskiej

by Monika
Pałac w Woli Rasztowskiej

Pałac w Woli Rasztowskiej. 30 min. autem z Warszawy trasą na Białystok, parking przy bocznej uliczce (Google Maps).

Ten pałac na nieznanej wsi to był taki plan awaryjny, bo chodzić mieliśmy całkiem gdzie indziej. Ale gdzie indziej okazało się zamknięte i otoczone wysokim płotem. Także po 5 szalonych minutach rozważania, kto kogo podsadzi i, uwaga!!! czy ktoś widzi stróża?, uświadomiliśmy sobie, że nasza piątka potrafi wiele, ale na pewno nie być cicho, więc zdecydowaliśmy się na zmianę miejscówki. Mieliśmy plan B, bo jeśli czegoś się przez tyle lat rodzicielstwa nauczyliśmy, to tego, że stanie w aucie na poboczu z trójką dzieci pytających co sekundę, kiedy jedziemy, prędzej skończy się zawałem niż dobrym pomysłem.

Sam pałac to wg miejscowej legendy letnia rezydencja myśliwska króla Jana III Sobieskiego. W czasie ostatniej wojny całkowicie zniszczony, odbudowany w barokowym kształcie z XVII w., obecnie mieści szkołę. Rekonstrukcję zlecił w 1951 r. Centralny Zarząd Radiostacji i Telewizji, który postawił tu maszty radiowe i wybudował bloki pracowników centrum nadawczego. Przy pałacu znajduje się ładny nieduży park ze stawami.

Pałac w Woli Rasztowskiej wraz z otoczeniem to niewielki teren i nie namawiamy nikogo, żeby przyjeżdżał tu specjalnie, ale jeśli akurat będziecie w okolicy, warto się zatrzymać, bo klimat sielski, a pałac wśród okolicznych łąk ładnie się prezentuje. Spacerowaliśmy pół godziny, szliśmy z sankami, ale i z wózkiem byłoby bez kłopotów.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję