Pałac w Nieborowie

by Monika
pałac w Nieborowie

Pałac i park w Nieborowie. 50 min. autem z Warszawy, autostradą na Poznań. Parking bezpłatny wzdłuż głównej ulicy przed bramą (Google Maps).

Barokowy pałac w Nieborowie należy do najlepiej zachowanych siedzib arystokratycznych w Polsce. W 1774 r. kupił go Michał Radziwiłł, jeden z najbogatszych Polaków swego czasu. Jego żona założyła pobliski ogród romantyczny w Arkadii. Majątek w rękach Radziwiłłów pozostał do 1945 r., kiedy to został znacjonalizowany. Wokół pałacu roztacza się piękny park geometryczny, a za kanałem park leśny ze stawami. Rosną tu np. jedne z najstarszych w Polsce platanów.Warto też zwiedzić spektakularne pałacowe wnętrza. Nas zachwyciła zwłaszcza reprezentacyjna klatka schodowa wykładana niebieskimi kafelkami holenderskimi i rokokowy Salon Czerwony.

Na miejscu spędziliśmy 2,5 godziny. Byłoby szybciej, ale po drodze musieliśmy zrobić przekop pod jedną z ławek i zmierzyć się z serią kryzysów, takich jak plama z błota na ukochanym kamyku, brak idealnego biczo-patyczka i stojący na granicy rozlewu krwi konflikt między Młodym a Najstarszą o fioletowy leżak przy oranżerii.

Wstęp do parku i pałacu jest płatny. Do parku można z wózkiem i psem na smyczy. W Starej Oranżerii działa kawiarnia. Przed bramą parku są restauracje i sklepy. Mapka na drugim zdjęciu. Godziny otwarcia i cennik.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję