Pałac w Jabłonnie

by Monika
pałac w Jabłonnie

Pałac w Jabłonnie oraz park, 25 minut autem z centrum Warszawy, duży bezpłatny parking przy pałacu (Google Maps). Wstęp wolny.

Klasycystyczny pałac w Jabłonnie i park angielski z romantycznymi pawilonami. Wybudowany został w XVIII wieku na zlecenie brata króla Stanisława Augusta – Michała Poniatowskiego ówczesnego biskupa płockiego i późniejszego prymasa Polski. Autorem projektu nowej siedziby był słynny królewski architekt Dominik Merlini. Kompleks składa się z trzech budynków: usytuowanego centralnie parterowego pałacyku z charakterystyczną kulą na szczycie oraz dwóch bocznych dwupiętrowych pawilonów. Pawilon lewy zwany był Królewskim i przeznaczono go na mieszkanie Stanisława Augusta. Z boku mieści się jeszcze budynek oranżerii z typowymi ogromnymi szklanymi oknami.

Rezydencję otacza park romantyczny w stylu angielskim. Stoi tu piękny łuk triumfalny, ruiny groty czy zabytkowa brama. Od wjazdu biegnie do pałacu szeroka aleja zakończona ogromnym, zielonym trawnikiem. Jednak nasze ulubione miejsce w Jabłonnie to spektakularna łąka z tyłu budynku, idealna na piknik. Na jej końcu jest furtka, która prowadzi na wał wiślany i dalej ścieżką przez łęgi nad samą rzekę. Na tej wysokości wpada do Wisły kanał Henrykowski, na którym bobry wybudowały ponad metrowej wysokości tamę.

Chodziliśmy po parku półtorej godziny, a naszym głównym zajęciem było badanie wytrzymałości dmuchawców. Młody totalnie nie wierzył nam na słowo, że wszystkie dmuchawce tracą puszek, jeśli bardzo mocno nimi potrząśniesz. A kiedy przy setnym okazało się, że chyba mieliśmy rację, obraził się strasznie i musieliśmy mu na przeprosiny kupić ziute lody.

W pałacu działa restauracja, na zewnątrz jest stoisko z lodami i kawą i kilka stolików. Można z wózkiem, można z psem.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję