Otrębusy – parki pałacowe

by Monika
Otrębusy

Karolin i Toeplitzówka – dwa parki pałacowe we wsi Otrębusy. 40 min autem z Warszawy, parking dostępny w obu miejscach (Google Maps – Karolin) (Google Maps – Toeplitzówka).

Otrębusy to wieś niedaleko Brwinowa. Na jej terenie w 1911 r. wybudowano posiadłość Karolin jako sanatorium dla “niezamożnych i nerwowo chorych”. Po wojnie to miejsce zostało siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. W starannie odnowionym pałacu działa muzeum tego legendarnego zespołu. Wokół roztacza się obszerny, piękny i różnorodny park z dorodnymi tulipanowcami i aleją lipową. Na miejscu znajdziecie też dwa place zabaw i karczmę. Cały kompleks jest wspaniale utrzymany i o tej porze roku zachwyca bujną roślinnością.

Odległa o 15 minut piechotą Willa Toeplitzówka to XIX-wieczny odnowiony eklektyczny pałacyk, w którym obecnie mieści się przychodnia i poczta. Park pałacowy jest nieco zaniedbany, ale warto przejść się nad zarośnięty staw, żeby zobaczyć ciekawą elewację ogrodową budynku.

My zajechaliśmy do Otrębusów w drodze powrotnej z naszego weekendu bez dzieci. Przeznaczyliśmy sobie na tę wycieczkę 2,5 godziny. Przeszacowaliśmy, bo z automatu liczyliśmy czas nie tylko dla naszej dwojki, ale jeszcze jednej lekko znudzonej nastolatki, kryptosabotażystki i nieskłonnego do ustępstw hamulcowego. Więc kiedy po półtorej godzinie skończyliśmy, siedliśmy na ławce ciut zdezorientowani. Usilnie próbowaliśmy przypomnieć sobie, co ludzie bez dzieci robią w parku, kiedy nie muszą negocjować sprawiedliwego podziału patyczków czy kopać grobów dla rozdeptanych żuków.

Na miejscu można z wózkiem, nie zauważyliśmy też żadnych tabliczek zakazujących spacerów z psami. Wstęp do obu parków jest bezpłatny. Dojazd z Warszawy możliwy też kolejką WKD. W Otrębusach warto jeszcze zajść do Muzeum Motoryzacji.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję