Browary Warszawskie

by Monika
Browary Warszawskie

Browary Warszawskie, odnowiony teren XIX-wiecznych zakładów między ulicami Grzybowską, Wronią i Krochmalną (Google Maps).

W czasach świetności działał tu browar Haberbusch i Schiele, swego czasu będący jednym z największych producentów piwa w Europie. Po wojnie warzono na Woli piwo Królewskie, rozlewano coca-colę, ale w ostatnich latach miejsce opustoszało i popadało w ruinę. Nowy inwestor wykorzystał teren na stworzenie wielofunkcyjnego centrum trochę na wzór praskiego Konesera. Odnowiono zabytkowe budynki Warzelni, Laboratorium czy Willi Fabrykanta. Cały kompleks zyskał wielkomiejski, ale nieoczywisty charakter – są tu apartamentowce, biurowce, rynek z fontannami, trochę wyszukanej gastronomii, a do tego masa kameralnej zieleni i niewielki plac zabaw. Wszystko to przypomina nieco rozciągnięty na kilku poziomach labirynt z rudej stali i czerwonej cegły, pełen przesmyków, skwerków i wąskich przejść.

Ja oczywiście wybrałam się tutaj dla dziewiętnastowiecznej architektury, ale moje dzieci wyłącznie na fontanny. A szliśmy pieszo, więc jedynie wizja tych fontann uratowała całą trójkę przed śmiercią z  wycieńczenia w połowie drogi. Tak że kiedy na miejscu okazało się, że fontanny wyłączone, trochę stanęło mi serce. Ostatni raz taki kryzys mieliśmy, kiedy Średnia przez przypadek włączyła Młodemu odcinek “Pieski ratują bobry” zamiast “Pieski ratują kosmitę”, a on się psecies boi boblów i nigdy nie chce ich włącać.

Na miejscu można z wózkiem, można z psem. Z tutejszej gastronomii polecamy słodkości w Deseo Patisserie, które mogą uratować Wam życie, jeśli traficie akurat na nieczynne fontanny. Mapka na drugim zdjęciu.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję