Osiedle Koło i listopadowa kampania Desenio

by Monika
osiedle Koło

Spacer po zabytkowym modernistycznym osiedlu na Kole i okolicach, a na koniec gratka dla miłośników Warszawy i sztuki.

Spacer zaczęliśmy od Bazaru na Kole, czyli największego warszawskiego targu staroci. Potem zahaczyliśmy o bardzo ładny Park Moczydło, do którego przylega słynne osiedle WSM Koło. Zaprojektowane zostało przez małżeństwo znanych architektów Syrkusów w duchu modernizmu i funkcjonalizmu. Wybudowano je tuż po wojnie, jeszcze przed nastaniem siermiężnego socrealizmu, a projekt chwalił sam Picasso, zresztą znajomy pary. Budynki osadzono na słupach, z częstymi prześwitami, tworząc wrażenie otwartej przestrzeni. Jest tu masa ciekawych detali i nowoczesnych rozwiązań. Dziś cały ten kompleks wpisany jest do rejestru zabytków.

Spacer był fajny, tylko trochę pod znakiem nabiału. Młody, który jest wielkim fanem goudy i emmentalera, uznal, że ten pan, co to budował, chyba tes lubił sel. Nie znam zupełnie stosunku Syrkusów do laktozy, ale totalnie mi to skojarzenie utkwiło w głowie. I już chyba nigdy nie będę patrzeć na tutejsze klatki schodowe, nie myśląc przy tym o cienkim plastrze podlaskiego. Na koniec odwiedziliśmy jeszcze przedwojenne robotnicze bloczki przy Obozowej i pobliski Lasek na Kole.

Spacerowaliśmy trochę ponad 2 godziny. Można z wózkiem i z psem, osiedla nie są grodzone. Dociera tu chyba każdy rodzaj komunikacji publicznej.

A nasza mapka to fragment wspaniałego plakatu z mapą Warszawy z kolekcji map-plakatów Desenio. Znajdziecie tu oryginalne, świetne pod względem graficznym i szczegółowe mapy różnych miast, między innymi Krakowa, Londynu, Paryża, Wiednia, Rzymu, Berlina i wielu innych. My skusiliśmy się jeszcze na plakaty, które przenoszą nas w ważne dla nas miejsca. Wybraliśmy ikonę sztuki japońskiej, czyli reprodukcję Wielkiej fali w Kanagawa, którą widzieliśmy podczas naszej wizyty w Muzeum Mazowieckim w Płocku i baletnice Degasa, które przypominają nam nasze studenckie wypady do Paryża. Jeśli jesteście zainteresowani, to z okazji Black Week z naszym kodem zniżkowym “WARSZAWA” do 50% zniżki na stronie dostaniecie dodatkowe 10% na plakaty* w Desenio do północy 29.11. (*Z wyłączeniem ramek i plakatów z kategorii Personalizowane). A więcej inspiracji plakatowych znajdziecie na stronie Desenio.

Post powstał w ramach współpracy z marką Desenio.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję