Muzeum secesji w Płocku

by Monika
Muzeum Secesji w Płocku

Muzeum secesji w Płocku w Kamienicy secesyjnej w na ul. Tumskiej 8. Z Warszawy to półtorej godziny autem, my byliśmy tu przy okazji dwudniowego wypadu do Płocka (Google Maps). Obok spaceru po Wzgórzu Tumskim, skarpie wiślanej, molo i zwiedzania zoo, to nasz obowiązkowy punkt programu w tym mieście.

Muzeum Secesji w Płocku mieści się na 4 piętrach zabytkowej kamienicy i posiada największe zbiory secesji w Polsce. Jest też część poświęcona Art Deco. Nam obejrzenie wszystkiego zajęło półtorej godziny. Ekspozycja obejmuje przede wszystkim aranżacje wnętrz mieszczańskich. My bardzo lubimy też tutejszą kolekcję malarstwa Młodej Polski – Malczewskiego, Mehoffera, Axentowicza czy Podkowińskiego. Młodszej córce bardziej z kolei przypadła do gustu część historyczna muzeum z wielką makietą miasta, zbiorami broni i kolekcją wypchanych zwierząt. Niestety regulamin muzeum zabrania zwiedzania z wózkiem. My akurat byliśmy bez młodego. Mamy uraz po tym, jak raz na Zamku Królewskim z głośnym brzękiem przewrócił metalową barierkę odgradzającą ekspozycję. Już do końca zwiedzania towarzyszyła nam wtedy osobista i surowa asysta milczącej pani kustosz.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję