Muzeum Romantyzmu w Opiniogórze

by Monika
Muzeum Romantyzmu w Opiniogórze

Muzeum Romantyzmu, czyli zespół pałacowo-parkowy w Opinogórze Górnej. 1h30m autem z Warszawy trasą na Gdańsk, parking przed wejściem (Google Maps).

Na hasło “Muzeum” cała trójka zastrzygła uszami: A pamiątki będą? Jakby rosnące w ich pokojach, porastające kurzem stosiki wstydu z tych wszystkich figurek z kamionki, zaśniedziałych breloczków i miniaturowych pałacyków z połamanymi wieżami (nie wyrzucaj mi tego, mamo) niczego ich nie nauczyły. Także pierwsze kroki skierowaliśmy do sklepiku i dopiero zaopatrzeni w strugane z drewna domino, landszafcik na sklejce i szkatułkę z grosikiem środku (pieniązek dla mnie, sksynki nie ce, mozes wyzucić) mogliśmy wreszcie zacząć zwiedzanie.

Opinogóra należała do rodu Krasińskich przez prawie 300 lat. Rozbudował ją ojciec poety, generał napoleoński Wincenty. Jego żona zapragnęła stworzyć “Puławy Mazowsza”, przekształcając cały teren w imponujący park romantyczny ze stawami. Na jednym z trzech tutejszych wzgórz wybudowano neogotycki pałacyk. Zygmunt Krasiński otrzymał go w prezencie od rodziców z okazji ślubu, wymuszonego zresztą przez ojca. Generalnie relacje miedzy panami były niezwykle skomplikowane. Poecie poświęcono tutejszą ekspozycję. W skład kompleksu wchodzą jeszcze świetnie zrekonstruowane budynki dworu, oficyny, oranżerii i domu z podcieniami. Są także woliery z ptakami ozdobnymi.

Zwiedzenie całego Muzeum Romantyzmu zajęło nam ponad 2 godziny. Bezpłatny jest parking i wstęp do parku, do wnętrz obowiązują bilety. Polecamy sprawdzić godziny na stronie muzeum. Na miejscu działają restauracja i kawiarnia, niestety teraz z powodu pandemii nieczynne.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję