Młochów – pałac i park

by Monika
Młochów

Młochów – park pałacowy i sam pałac, 30 min autem z Warszawy trasą na Katowice albo autobusem 733 z P+R Al. Krakowska. Parking np. przy kościele, który mieści się w budynku dawnej pałacowej oranżerii (Google Maps).

Młochów to była trochę wyprawa sentymentalna, bo powtarzaliśmy jeden z pierwszych naszych spacerów opisanych na Instagramie. Przez te półtora roku zmieniło się wszystko i nie zmieniło się nic. Nadal potrzebujemy godziny i przynajmniej 10 głębokich oddechów, żeby wyjść z dziećmi z domu. Nie ustaliśmy też w poszukiwaniach patyka idealnego. Ale za to nie mogę już z wyższością patrzeć na ludzi fotografujących swoje śniadania i filiżanki z kawą. I nawet świat selfie w windzie przestaje mieć przede mną tajemnice.

Pałac w Młochowie zbudowano w czasach napoleońskich wg pomysłu znanego architekta Jakuba Kubickiego. Tego samego, który zaprojektował Arkady przy Zamku Królewskim i Belweder. Budynek czesto zmieniał właścicieli. Po II wojnie światowej był siedzibą m.in. Instytutu Hodowli Ziemniaka. Teraz niestety stoi pusty i zaniedbany, zamknięty dla zwiedzania.Świetnie utrzymany jest za to otaczający pałac duży 19-wieczny park krajobrazowy. Są tu trzy stawy, ceglany most arkadowy, wijące się alejki między starodrzewem, pawilony, plac zabaw i fontanna. Zielony szlak przez furtkę prowadzi w głąb Lasu Młochowskiego.

Spacerowaliśmy godzinę. Można z wózkiem, można z psem.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję