Łużowa Góra w Kampinosie

by Monika
Łużowa Góra w Kampinosie

Łużowa Góra, ścieżka spacerowa w Kampinosie, koło bunkra byłego Zapasowego Dowództwa Układu Warszawskiego. 30 minut autem z centrum Warszawy. Parking przy szlabanie na skraju Łomianek (Google Maps).

Spacer niby potrójnie ciekawy, bo i piękny las, i 200-metrowa zakończona schodami kładka przez wydmę, i bunkier. Jednak nasza Średnia nie potrzebowała nawet sekundy, żeby zdecydować, że woli spędzić sobotę u koleżanki. Trochę nam się zrobiło przykro, ale nie rozpaczaliśmy za długo, bo jednak bez Średniej ryzyko kąpieli błotnej, uderzenia kijem przypadkowego przechodnia czy adoptowania zbłąkanego kotka spada na spacerze o jakieś 70%.

Sam bunkier budowany był przez władze PRL jako dowództwo wojsk bloku komunistycznego na wypadek globalnej wojny atomowej. Pozostał niedokończony, bo upowszechnienie satelitów szpiegowskich w latach 80-tych pozbawiło budowę sensu. Dziś zachowała się tylko podziemna hala z zaplombowanym wejściem i otworami dla nietoperzy, których zimuje tu aż 7 gatunków. Stąd też wielki mural z nietoperzem na froncie.

Łużowa Góra to spacer na niecałą godzinę, z wózkiem można dojechać bez problemów tylko do schodów za kładką, potem ryzyko noszenia. Na parkingu aut sporo, ale na szlaku bez tłumów. Choć w sezonie pewnie bywa gorzej. Mapka z aplikacji wydawnictwa Compass.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję