Kopiec Powstania Warszawskiego i Park Akcji “Burza”

by Monika
Park Akcji Burza

Kopiec Powstania Warszawskiego i Park Akcji “Burza” świeżo zrewitalizowany i otwarty w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na miejscu jest duży bezpłatny parking (Google Maps).

Mieliśmy inne plany, ale zmieniliśmy je, kiedy Zarząd Zieleni ogłosił, że park pod (a także na i wokół) Kopca został po latach otwarty. Śledziliśmy tę inwestycję od kilku miesięcy i muszę przyznać, że warto było czekać.

Sam kopiec to zwałowisko gruzów ze zburzonej przez Niemców Warszawy. Wiele elementów nowego parku nawiązuje do tragicznych wydarzeń z czasów wojny i odbudowy. Należą do nich m.in. odnowiony symbol Polski Walczącej na tarasie z pięknym widokiem, ekspozycja historyczna, ale też przypominające wojenne okopy wąwozy ze ścianami z gruzobetonu. Można wypatrzeć w nich wtopione w beton drobne elementy architektoniczne.

Kopiec ma być jednak w założeniu miejscem pełnym życia. I to w różnym tego słowa znaczeniu. Wzgórze oplata ścieżka przyrodnicza, bo mieszka tu masa ptaków, a także nietoperze czy lisy. Postawiono też zygzakującą kładkę wśród wysokich akacji. I gdyby nie przypominała ona podjazdów dla wózków w supermarketach, byłaby najlepszą z okołowarszawskich kładek. Jest też strefa rekreacji i to na bardzo wysokim poziomie – są świetne pająki do wspinania, zjeżdżalnia na zboczu, plac zabaw, tor wodny czy tyrolka.

Dojazd także którymś z autobusów jadących ul. Czerniakowską do przystanku Bartycka. Można z wózkiem, choć będzie parę niedostępnych miejsc, można z psem. Mapka z Atlasu Warszawy Wydawnictwa Demart na drugim zdjęciu.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję