Kolonia Profesorska w Śródmieściu Południowym

by Monika
Kolonia Profesorska

Kolonia Profesorska, spacer po Śródmieściu Południowym (Google Maps).

Osiedle willowe wybudowane tuż po I wojnie światowej przez spółdzielnię profesorów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Kolonia Profesorska szczęśliwie w dobrym stanie przetrwała II wojnę. Architekci zaprojektowali domy dla samych siebie w większości w stylu dworkowym. Miał on być nowym stylem narodowym dla niepodległego kraju. Kolonia znajduje się na malowniczej skarpie w trójkącie ulic nieopodal Sejmu. Przedziela ją na dwie części ulica Profesorska, najkrótsza w Warszawie. Wszystko to razem – bujna zieleń za murami, wąskie przejścia, kamienne schodki i poprzytulane do siebie wille dają wrażenie ekskluzywnej enklawy.

Chodzenia jest może na pół godziny, chyba że będziecie mieć ze sobą takiego Młodego, jak my, to wtedy rzecz jasna dłużej. Nasz co dwie minuty stawał w poprzek chodnika, że cerwone światło i stop, tato, nie idź. Potem jeszcze musiał pozamiatać wszystkie liście z Myśliwieckiej, a wiatr był, więc trochę nam zeszło. Ale i tak fajnie było, wszystkim polecamy.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję