Parów Karski

by Monika
parów karski

Jezioro Parów Karski koło Białobrzegów nad Zegrzem. 30 min. autem z Warszawy. Parking na ul. Wczasowej przy szlabanie (Google Maps)

Parów Karski to otoczone lasem starorzecze rzeki Rządzy, która w Ryni wpływa do pobliskiego Zalewu Zegrzyńskiego. Przed wybudowaniem tamy w Dębe była to sucha dolinka, jednak utworzenie Zalewu Zegrzyńskiego podniosło poziom wód gruntowych i parów wypełnił się wodą. Za PRLu mieścił się tu ośrodek wypoczynkowy Komitetu Centralnego PZPR. Z tych czasów zachowały się resztki ogrodzenia i sam budynek. W budynku potem działał zajazd, jednak został zamknięty kilka lat temu. Jest trochę zejść do wody i sporo pomostów w różnym stanie technicznym, ale przy wejściu poustawiane są tabliczki o zakazie kąpieli.

To leśne jezioro to jedno z naszych najpiękniejszych odkryć ostatnich tygodni. Cisza, Młody w wyśmienitym humorze (jestem kapitanem, mamu), pomost w słońcu, majtanie nogami, koc, herbata. Wszystko było idealnie, więc dopadł mnie stres, czym to się skończy, bo nigdy nie jest tak długo tak dobrze. Także z pewną ulgą przyjęłam nagły krzyk Średniej, która niechcący utopiła swój telefon. W ciągu kolejnych 30 minut zdarzyło się kilka rzeczy – Średnia szlochała, S. forsował pomysł kąpieli, a po zmoczeniu stóp go zarzucił, złamaliśmy masę patyków i wszyscy oprócz Młodego przemoczyliśmy rękawy. I musieliśmy się poddać. Wrócimy nurkować, jak zrobić się ciut cieplej.

Cały Parów Karski obeszliśmy w 2h. Po drugiej stronie jeziora trzeba było miejscami przenosić wózek. Można z psem. Mapka Wydawnictwa Compass Jezioro Zegrzyńskie na drugim zdjęciu.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję