Horowe Bagno

by Monika
Horowe Bagno

Rezerwat Horowe Bagno w lesie między Markami a Zielonką. 20 min autem z centrum Warszawy.

Wycieczka na bagna z trójką dzieci to zawsze niezły wyrzut adrenaliny. Liczba możliwych scenariuszy jest w zasadzie nieograniczona – od strat w garderobie i obuwiu do strat w ludziach. Ale jeździmy, bo tak jak ostatnio wyznałam Wam, że nie znoszę piasku, tak teraz przyznaję bez bicia, że bagna uwielbiam. Chociaż każdy powrót do domu z takiej wyprawy z kompletem dzieci i butów poczytujemy sobie za spory sukces. Tym razem mokradło w ofierze przyjęło tylko rękawiczkę (dziurawą, więc luz) i ludzika lego (odkupis mi, plawda?), więc spacer zapisuję po stronie tych bardzo udanych.

Horowe Bagno to rezerwat torfowiskowy, chroniący bagienne rośliny i zwierzęta. O tej porze roku porywa kolorami od ochry po intensywny pomarańcz. Jego środek zajmują stawy i oczka wodne pozostałe po wydobyciu torfu. Zarastają jednak dosyć szybko trzcinami i trawami, więc do wody dostać się bardzo ciężko. Wąska wyboista ścieżka wiedzie brzegiem mokradeł i w dwóch miejscach przekracza kanały po mostkach z powalonych pni. Wróciliśmy naokoło leśnymi wydmami.

Spacerowaliśmy 2 godziny. Z wózkiem nie da rady, z psem chyba wolno. Można dojechać autobusem L26 z PKP Zielonka. Parking na poboczu drogi 631 Zielonka-Nieporęt (Google Maps). Mapka ze strony https://mapa-turystyczna.pl na drugim zdjęciu.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję