Nowe muzea na Cytadeli

by Monika
taras muzeum historii polski

Dwa nowe muzea na Cytadeli – Historii Polski i Wojska Polskiego. Parking podziemny płatny 6 zł/h (Google Maps), ewentualnie miejsca na ul. Krajewskiego (Google Maps).

Ogromny teren Cytadeli jest wreszcie otwarty dla zwiedzających. Obszar wewnątrz murów przypomina park z zabytkowymi i nowymi budynkami oraz placem zabaw. W jego sercu znajduje się niemal pusty plac z fontannami. Spokojnie mógłby tu wylądować samolot, choć ponoć są plany zagospodarowania miejsca. Przy placu stoją efektowne budynki MWP i MHP. W obu urządzono wystawy inauguracyjne, zajmujące ułamek docelowej powierzchni. Choć twierdzenie, że muzea zostały otwarte, jest tak samo na wyrost, jak deklaracja Młodego, że zjadł zupę, po połknięciu trzech ziemniaczków i wylaniu reszty na spodenki.

Z obu wystaw w miarę kompletna i fajnie zaaranżowana jest ta wojskowa, ułożona epokami od Piastów do Powstania Warszawskiego. W MHP udostępniona jest na razie jedna duża sala. Eksponaty to zbiór mocno przypadkowy, ale można tu poczuć duży potencjał miejsca. Plus za elementy interaktywne jak kopie pasów szlacheckich z instrukcją wiązania czy wyplatanki dla dzieci. Najlepszy okazał się jednak taras na dachu z widokiem na Warszawę.

Na Cytadeli można odwiedzić także Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie. Spędziliśmy tu ponad 2 godziny. Można z wózkiem. Bilet normalny do MWP kosztuje 35 zł, do MHP do 10 listopada 2023 r. wstęp wolny lub za złotówkę. Na razie brak stałej gastronomii.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję