Plaża przy ujściu Świdra do Wisły

by Monika
plaża przy ujściu Świdra

Plaża przy ujściu Świdra do Wisły, na granicy Józefowa i Otwocka, 30 min. autem z centrum Warszawy. Z parkingiem ciężkawo, najlepiej szukać miejsca przy ul. Górki lub jej gruntowej odnodze (Google Maps). Ewentualnie po stronie otwockiej na ul. Warsztatowej (Google Maps).

Droga na plażę zaczyna się na wysokości ul. Górki 18. Od parkingu trzeba tu dojść 15 minut zarośniętą ścieżką przez łąkę, a potem wzdłuż wysokiego brzegu Świdra. Już pierwsze 3 minuty spaceru doprowadziły naszego Młodego na skraj wyczerpania, tak że wcale a wcale nie mógł sam iść (nie dam lady, tatu, musis mnie nieść). Pełna regeneracja nastąpiła zgodnie z oczekiwaniami zaraz po dotarciu na plażę. Mamy już pewne doświadczenie po Średniej i Najstarszej i wiemy, że piasek i woda działają ozdrowieńczo na dzieci w wieku 3-11 lat.

Świder to jedna z piękniejszych rzek Mazowsza, dosyć czysta i raczej płytka, świetna do kąpieli dla dzieci i psów. Przy jego ujściu znajduje się wielka łacha czystego piasku, która nam skojarzyła się z wybrzeżem Bałtyku. Na zdjęciach satelitarnych w Google Maps widać, że na przestrzeni czasu koryto rzeki zmienia tu swoje położenie. Dziś, żeby przejść na plażę, trzeba przebrodzić po kolana w rzece. Na tej wysokości Wisła rozlewa się szeroko i odsłania piaszczyste wysepki. To miejsce jest częścią Rezerwatu Wyspy Świderskie, będącego ostoją wielu gatunków ptaków. Warto przespacerować się wzdłuż rzeki, chociażby w kierunku Jeziora Łacha.

Początek ścieżki przy ul. Górki jest stromy, a dalsza część wąska i piaszczysta, ale od strony ul. Warsztatowej podobno da się dojechać wózkiem. Ze względu na rezerwat psy powinny trzymać się plaży. Mapka Wydawnictwa Compass “Powiat Otwocki” na drugim zdjęciu.

Z tej samej kategorii

Ta strona korzysta z plików cookies, by poznać lepiej naszych użytkowników. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Akceptuję